Testosterone

 

آزمایش تستوسترون

Testosterone

 

تستوسترون خون :

تستوسترون یک آندروژن یا هورمون جنسی است که هم بوسیله زنان و هم مردان تولید می‌شود. این هورمون در بلوغ و باروری نقش دارد. همچنین بر میل جنسی نیز تاثیر دارد.

سنجش سطح تستوسترون معمولا با یک آزمایش خون در اوایل صبح، زمانی که سطح هورمون در بالاترین حد خود قرار دارد انجام می شود.

مقدار نرمال تستوسترون خون :

سطح نرمال محدوده بین ۳۰۰ تا ۱،۰۰۰ng / dL است دکتر شما ممکن است انجام این آزمایش را از شما برای تشخیص بهتر دو بار بخواهد .

هورمون تستوسترون چیست :labjoo- لب جو- تستوسترون-نشاط- شادی- مردانه- جنسی- آزمایش

تستوسترون ممکن است از بدنام ترین هورمون ها باشد این هورمون عامل اصلی بزرگ شدن عضلات و حالات مردانگی است. در واقع، تستوسترون سبب میل جنسی، سوخت  و ساز و توده عضلانی می باشد، روی خلق و خوی  فرد موثر بوده و قدرت بدنی  و استخوانی وی را تنظیم می کند.

تستوسترون، هورمون استروئیدی (آندروژن) تولید شده توسط بافت های اندوكريني خاص (Leydig Cells) در بیضه مردان است.
مکانیسم تنظیمی تستوسترون به این صورت است که تولید آن توسط هورمون LH تحریک مي شود. تستوسترون در طي یک مکانیسم بازخورد منفی كار مي كند. با افزایش تستوسترون، LH کاهش می یابد، در حالی که افزایش LH باعث کاهش تستوسترون مي شود.
سطوح تستوسترون روزانه است، اوج آن در ساعات اولیه صبح (حدود ۴:۰۰ تا ۸:۰۰)، و پایین ترین سطح آن در غروب (حدود ۴:۰۰ تا ۸:۰۰ بعد از ظهر) است.
تستوسترون همچنين توسط غدد آدرنال در هر دو جنس مرد و زن، و در مقادیر کم توسط تخمدان ها در زنان، توليد مي شود. در زنان، تستوسترون به استرادیول (هورمون جنسی اصلی در زن) تبدیل مي شود.

 

در چه مواردی  آزمایش تستوسترون درخواست :

اين تست برای تشخیص بيماري هاي مختلف در مردان، زنان و پسران،
 شامل:
:بلوغ تأخیري یا زودرس در پسران
؛ کاهش میل جنسی در مردان و زنان
؛ اختلال نعوظ در مردان
؛ ناباروری در زنان و مردان
؛ تومور بیضه در مردان
؛ اختلالات هیپوتالاموس و یا هیپوفیز،
و پرمويي و بروز صفات مردانه در دختران و زنان

مقدار غیرطبیعی تستوسترون:

در مردان :

در مردان، ممکن است به  مشکل نعوظ (اختلال نعوظ) ، ناتوانی در باردار كردن شریک زندگی (ناباروری)، بلوغ زودرس یا تأخیري؛

در زنان:

و در زنان، ظهور ویژگی های فیزیکی مردانه (بروز صفات مردانه)، ناتوانی در باردار شدن و به عنوان شاخصي برای سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) كمك كند.
؛
اگر بيمار مؤنث است، اما دارای صفات مردانه، مانند صدای بم یا موی زياد بدن (پرمويي) مي باشد، یا آمنوره دارد، یا نابارور است، اين تست درخواست مي شود.

در پسران و دختران :

پسرانی که تستوسترون پایین دارند، بدنشان مو نداشته و عضلاتشان به صورت ضعیف رشد می‌کند. دخترانی که تستوسترون بالایی دارند ممکن است دچار تاخیر پریودی یا موی زیاد بدن شوند. پسرانی که تستوسترون بالایی دارند ممکن است زود و بصورت شدید دچار بلوغ شوند.

تستوسترون زیاد ناشی از هیپرپلازی مادرزادی آدرنال

گاهی اوقات تستوسترون زیاد در نتیجه یک عارضه به نام هیپر پلازی مادرزادی آدرنال (CAH) است. این مقدار زیاد تستوسترون می‌تواند در مردان منجر به بزرگی غیر طبیعی آلت و در زنان به داشتن اندام تناسلی غیر طبیعی هنگام تولد منجر می‌شود. در بعضی موارد این عارضه می‌تواند منجر به داشتن صدای خشن و رشد موی صورت در زنان شود.

CAH را می‌توان در مراحل اولیه در نوزادان تشخیص داد چون این عارضه منجر به کم آبی، عادتهای تغذیه‌ای نامناسب و علائم دیگر می‌شود. همچنین می‌تواند باعث رشد ناکافی و یا متوقف شدن آن شود حتی اگر شخص مبتلا به این عارضه به هنگام جوانی به نظر بلند برسد.

 

کاهش تستوسترون و تاثیر آن بر بدن :labjoo- لب جو- تستوسترون-نشاط- شادی- مردانه- جنسی- آزمایش

مقدار تستوسترون بطور طبیعی بخاطر سن و شرایط دیگر کاهش می‌تواند کاهش داشته باشد. بعد از ۴۰ سالگی، میزان تستوسترون در مردان معمولا هر سال حداقل ۱ درصد کاهش خواهد یافت. بعضی از علائم تستوسترون پایین بخصوص اختلال نعوظ، معمولا در مردان بالای ۴۰ سال دیده می‌شود. سطح پایین تستوسترون معمولا در افراد مبتلا به چاقی صرفنظر از سنی که دارند، دیده می‌شود.labjoo- لب جو- تستوسترون-نشاط- شادی- مردانه- جنسی- آزمایش

کاهش تستوسترون به طور طبیعی و با افزایش سن کاهش  باعث روند پیری، به نام (آندروپوز) و یا یائسگی مردانه می شود.برای بسیاری از مردان، این مسئله هیچ مشکل قابل توجه و یا علامتی ندارد. در برخی افراد ممکن است گرگرفتگی، خلق و خو تحریک پذیر و یا علاقه کمتری به رابطه جنسی به وجود بیاید.

کاهش تستوسترون  میتواند تغییرات قابل مشاهده ای را در برخی از مردان به وجود آورد:

 عضلات لاغر

• از دست دادن موهای بدن

 کوچک شدن و نرم شدن بیضه ها

 سینه های بزرگتر

کاهش تستوسترون و اثرات آن بر استخوان ها

 پوکی استخوان و یا بیماری های مربوط به استخوان شکننده تنها متعلق به زنان نیست، و می تواند در مردان نیز بروز کند ،تستوسترون پایین یک علت شایع آن استسطح تستوسترون پایین ممکن است استخوان را نازک تر، ضعیف تر  و احتمال شگستگی را بالا برد.

کاهش تستوسترون و تاثیر آن بر رابطه جنسی

رخی از مردان ممکن است دچار کاهش میل جنسی شوند ، در حالی که دیگران ممکن است علاقه به رابطه جنسی را  به طور کامل از دست بدهند. تستوسترون پایین می تواند در نعوظ یا نگه داشتن نعوظ ایجاد مشکل کند.

تستوسترون، حالت  روحی و روانی فرد

برخی از مردان مشکلات خفیف در تحریک پذیری یا سایر تغییرات عاطفی و تمرکز ضعیف دارند و در نتیجه از  انرژی کمتری برخوردارنداین علائم به راحتی می تواند سایر مشکلات سلامتی را ایجاد کند مانند کم خونی، افسردگی، مشکلات خواب و یا یکی از بیماری های مزمن دیگر.

تستوسترون پایین و مشکلات باروری

 هنگامی که سطح هورمون کم است، تعداد تولید اسپرم پایین می آید و ممکن است فرد را عقیم سازد.

آمادگی برای آزمایش تستوسترون :

آمادگي خاصي لازم نيست؛ عدم انجام ورزش سنگين

 

عوامل افزایش دهنده تستوسترون :

تستوسترون بعد از ورزش افزایش مي يابد.
در مردان با تومور بیضه؛تومورهای آدرنال که تستوسترون تولید مي كنند؛ استفاده از آندروژن ها (كه استروئیدهای آنابولیک نيز ناميده مي شوند)؛ بلوغ زودرس با علت ناشناخته در پسران؛ پرکاری تیروئید؛ هیپرپلازی مادرزادی آدرنال
و در زنان، با سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)؛ تخمدان یا تومور غده آدرنال؛ هیپرپلازی مادرزادی آدرنوكورتيكال افزايش مي يابد.

 

عوامل یا بیماری هاییی که سبب  کاهش تستوسترون میشوند :

تستوسترون با

؛افزايش سن در مردان

؛بیماری های هیپوتالاموس و یا هیپوفیز؛
؛بیماری های ژنتیکی که می توانند باعث کاهش تولید تستوسترون در مردان جوان شوند (سندروم هاي کلاین فلتر، Kallman، و Prader-Willi)،

؛یا ناتواني بیضه و ناباروری (در دیستروفی میوتونیک، شکلی از دیستروفی عضلانی)؛

؛تولید ناقص تستوسترون به دلیل آسیب رساندن به بیضه ها، مانند اعتیاد به الکل، صدمه فیزیکی و یا بیماری های ویروسی مثل اوریون و

؛بيماري كبدي و کلیوی

؛دیابت نوع ۲

؛  COPDیا بیماری مزمن انسداد ریوی

كاهش مي يابد.

؛همچنین پرتو درمانی، شیمی درمانی و داروهای استروئیدی می توانند روی سطح تستوسترون تاثیر گذارند.

آزمایشات تکمیلی :

FSH, LH, SHBG, DHEAS, Free and bioavailable testosterone (see FAQ section), Estradiol (see Estrogen), DHT, Gonadotropin-releasing hormone

تداخلات دارویی :

داروهايي شامل آندروژن ها و استروئیدها، می توانند سطح تستوسترون را کاهش دهند.
داروهايي مانند داروهای ضد تشنج، باربیتورات ها و کلومیفن می توانند سطح تستوسترون را افزایش دهند. زنانی که تحت درمان با استروژن هستند، ممکن است میزان تستوسترون افزایش يافته داشته باشند.

 

درمان تستوسترون پایین :

رایجترین درمان برای تستوسترون پایین، درمان جایگزینی تستوسترون یا TRT است. در TRT یک آمپول تزریقی، پچ پوستی یا یک ژل موضعی حاوی تستوسترون به شما داده می‌شود که مقدار تستوسترون از دست رفته بدن را جایگزین می‌کند. اگر چه این روش درمانی متداول است.

اما TRT خطرات و عوارض جانبی هم دارد. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

  • آپنه خواب
  • آکنه
  • تشکیل لخته خون
  • هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا رشد پروستات
  • امکان افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی

 

چند نکته در مورد تستوسترون :

اگر متوجه علائم غیر طبیعی از جمله کاهش موی بدن، کاهش وزن یا آکنه شُدید بخصوص اگر بالای ۴۰ سال سن دارید، ممکن است به آزمایش تستوسترون نیاز داشته باشید. این آزمایش می تواند بیماری‌های زمینه‌ای، مشکلات سلامتی شما را آشکار کند یا اینکه چه تغییراتی در سبک زندگی بر تولید تستوسترون بدنتان تاثیر خواهد گذاشت.

در بسیاری موارد، مقدار تستوسترون بر اساس سن، رژیم غذایی، رژیم دارویی یا حتی سطح فعالیت شما تغییر می‌کند. آزمایش تستوسترون مشخص می‌کند که سطح تستوسترون صرفا نتیجه روند افزایش سن طبیعی است یا عوامل دیگری که به دست شما قابل تنظیم هستن.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *