Renin

آزمایش Renin

رنین و آلدوسترون

نام ها متعارف دیگر : Plasma renin activity; PRA

 

اين تست برای تعیین غیر طبیعی بودن سطوح آلدوسترون و رنین؛ يا هنگامی که فرد علائم مرتبط با افزایش تولید آلدوسترون، مانند فشار خون بالا، ضعف عضلانی و پتاسیم کم را نشان میدهد، درخواست مي شود.

رنین و آلدوسترون چیست ؟

آلدوسترون
هورموني است که احتباس سدیم (حفظ نمک) و دفع پتاسیم توسط کلیه ها را تحریک مي كند و نقش مهمی در حفظ غلظت هاي نرمال سدیم و پتاسیم در خون و در متعاقب آن کنترل فشار خون  و تعادل آب و الکترولیت در خون دارد. آلدوسترون توسط بخش قشری غدد آدرنال (غدد فوق کلیوی )تولید می شود. تولید آن به طور طبيعي توسط دو پروتئین دیگر، رنین و آنژیوتانسین تنظیم می شود.
رنین
هورمونی که از کلیه ترشح می شود ، رنین به طور طبیعی غده آدرنال را تحریک به ترشح آلدوسترون می کند. زمانی از کلیه ها آزاد مي شود که افت فشار خون، کاهش غلظت سدیم، یا افزایش غلظت پتاسیم وجود دارد. رنین پروتئین آنژيوتانسينوژن را مي شكند تا آنژیوتانسین I تشکیل شود، که سپس توسط آنزیم دوم به آنژیوتانسین II تبدیل مي شود. آنژیوتانسین II باعث تنگ شدن عروق خونی مي شود و تولید آلدوسترون را تحريك مي كند.
شرایط گوناگون می تواند منجر به تولید بیش از حد یا توليد كم آلدوسترون شود. از آنجا که رنین و آلدوسترون به طور نزدیکي به هم مرتبط هستند، اغلب هر دو با هم برای شناسایی علت آلدوسترون غیرطبیعی آزمایش مي شوند.

آزمایش رنین آلدوسترون - فشارخون - گرفتگی و ضعف عضلانی ، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست ها و کاهش میزان پتاسیم در خون.هورمون بدن- غدد فوق کلیوی

علت درخواست آزمایش رنین و آلدوسترون :

 

آلدوسترون و رنین پلاسما معمولا وقتی که بیمار دارای فشار خون بالا و پتاسیم پایین است، با هم درخواست مي شوند.

اگر داروها فشار خون بالا را کنترل نمی کنند و یا اگر فشار خون بالا در سنین كم افزایش می یابد، حتی اگر پتاسیم طبیعی است، اين آزمایش ها ممکن است انجام شوند.

و همچنین در مواردی بررسی وجود تومور در غده آدرنال

علایم بالینی افزایش میزان آلدوسترون شامل موارد زیر است :
  • افزایش فشار خون ، گرفتگی و ضعف عضلانی ، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست ها و کاهش میزان پتاسیم در خون.

میزان طبیعی آلدوسترون :

میزان طبیعی  یا محدوده نرمال آلدوسترون  از یک آزمایشگاه با آزمایشگاه دیگر متفاوت است٬  جواب آزمایش باید میزان نرمالی را که آن آزمایشگاه استفاده می کند، داشته باشد. همچنین ٬ پزشک نتایج را بر اساس سلامتی و یا عوامل دیگر ارزیابی می کند.

شرایط و آمادگی برای آزمایش رنین و آلدوسترون :

نوع نمونه :

آلدوسترون ممکن است در خون یا در نمونه ادرار ۲۴ ساعته اندازه گیری شود؛
رنین همیشه در خون اندازه گیری مي شود.
نمونه خون توسط سوزن از داخل ورید بازو براي اندازه گیری آلدوسترون و/ یا رنین پلاسما به دست مي آيد.
سطوح آلدوسترون و رنین، صبح در بالاترين مقدار خود هستند و در طول روز تغيير مي كنند. و با توجه به موقعیت و حالت شخص، استرس و انواعی از داروها ، تحت تأثیر قرار مي گيرد. به همین دلیل جمع آوري نمونه ادرار ۲۴ ساعته برای آلدوسترون، از سوی برخی از پزشکان ترجیح داده مي شود.
در برخی موارد، خون با قرار دادن یک کاتتر از وریدهای رنال يا آدرنال جمع آوری مي شود؛ این كار توسط رادیولوژیست در بیمارستان انجام می شود.
برای اندازه گیری آلدوسترون و رنین پلاسما، پزشک ممکن است از بيمار بخواهد قبل از خونگيري، برای مدت زماني بايستد يا دراز بكشد (به عنوان مثال، ۱۵-۳۰ دقیقه)

به طور کلی اگر نتیجه اولیه مشکلی را نشان دهد، ممکن است آزمایش با وضعیت دیگری تکرار شود مثل ناشتا بودن و یا رژیم غذایی حاوی نمک طبیعی . ممکن است پزشک در خواست کند که خون در زمان مشخصی گرفته شود چون میزان آلدوسترون در اول صبح بالا ترین میزان را دارد

درچه شرایطی تست افزایش می یابد:

افزایش میزان آلدوسترون می تواند به دلایل زیر اتفاق بیافتد :

  • وجود تومور در غده آدرنال ( سندرم کنز )
  • بیماری کلیوی
  • بیماری کبدی
  • نارسایی قلبی
  • کم آبی ( دهیدراسیون)
  • بیماری افزایش فشار خون در بارداری ( حاملگی )
استرس و تمرينات ورزشي شدید به طور موقت می تواند مقادير آلدوسترون را افزایش دهد.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد:

سطح آلدوسترون پايين در نارسایی آدرنال و هیپرپلازی مادرزادی آدرنال ديده مي شود. سطح آلدوسترون با بیماری های خيلي شدید، کم می شود، بنابراین آزمایش نباید هنگامی که شخص خيلي بیمار است، انجام شود.
بیماری آدیسون  و بعضی از انواع بیماری های کلیه می تواند باعث کاهش آلدوسترون شود.

آزمایشات تکمیلی :

Cortisol; Electrolytes; Potassium; Aldosterone/Renin activity calculation or ratio; Aldosterone stimulation test; Aldosterone suppression test

 

تداخلات دارويي :

داروهاي مسكن غیراستروئیدی، داروهای مدر (ادرار آور)، مسدود کننده های بتا، استروئیدها ، مهاركننده هاي ACE و قرص هاي جلوگيري از بارداری می توانند بر نتایج آزمون تأثیر بگذارند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *