۱۷-OH progesterone

آزمایش  OHP-17

۱۷-OH progesterone

 

این آزمایش،۱۷- هیدروکسی پروژسترون (۱۷-OHP) در خون را اندازه گیری می كند. ۱۷-OHP ماده پیش ساز کورتیزول است و ماده ای است که توسط بدن مورد استفاده قرار مي گيرد تا کورتیزول بسازد. کورتیزول یکی از مهمترین هورمون های بدن است که توسط غدد آدرنال توليد مي شود و به تجزیه پروتئین، گلوکز و لیپیدها، حفظ فشار خون و تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

کورتیزول- CORTISOL- لب جو - آزمایش خون - دوجنسی - آلت جنسی

علت در خواست ۱۷-OHP :

بیشترین کاربرد و درخواست این آزمایش برای تشخیص و پايش درمان بیماری هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)؛  به عنوان بخشی از غربالگري روتين نوزاد،به خصوص اگر نوزاد دستگاه تناسلی دوگانه دارد،گاهی اوقات براي کمک به رد بيماري هاي دیگر؛همچنین  که یک زن جوان، پرموئي یا دیگر علائم بروز صفات مردانه دارد، هنگامی که یک پسربچه توسعه جنسی زودرس دارد، و به صورت دوره ای برای پايش درمان CAH درخواست مي شود.

 

آزمايش ۱۷-OHP به طور روتين به عنوان بخشی از غربالگري نوزاد درخواست مي شود  ،هر زمان که نوزاد، علائم بی کفایتی آدرنال یا بحران های هدر رفتن نمک را نشان مي دهد، درخواست شود. برخی از علائم این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:
بیحالی و سستی، فقدان انرژی (بی حالی)؛ خوب غذا نخوردن؛ کم شدن آب بدن؛ فشار خون پایین؛ نوزاد با CAH همچنین ممکن است دستگاه تناسلی دوگانه، بروز صفات مردانه، آکنه یا مو در ناحیه تناسلی داشته باشد

اگر آزمايش غربالگری، نتایج اولیه را تأييد كند ممکن است آزمايش ۱۷-OHP تکرارگردد.

تفسیر نتایج آزمایش ۱۷-OH پروژسترون و مقادیر طبیعی :

نتایج آزمایش هورمون ۱۷-OH پروژسترون بستگی به بسیاری از متغیرها، از جمله سن، جنس و روش های انجام تست دارد. این مسئله می تواند تعیین نتایج طبیعی و غیر طبیعی را دشوار کند.

سطح بالای ۱۷-OH پروژسترون در خون ممکن است CAH را نشان دهد. نوزادان مبتلا به CAH دارای سطح۱۷-OH پروژسترون از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ نانوگرم در دسی لیتر می باشند، در حالی که در بزرگسالان مبتلا به CAH معمولاً سطح ۱۷-OH پروژسترون بالاتر از ۲۰۰ نانوگرم در دسی لیتر است.

همچنین سطح ۱۷-OH پروژسترون بالا می تواند وجود یک تومور آدرنال را نشان دهد که بر میزان هورمون تاثیر می گذارد. برای تعیین علت خاص افزایش CAH ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری باشد.

شرایط نمونه گیری و آمادگی بیمار :

آمادگي خاصي لازم نيست، اما پزشک ممکن است نمونه اول صبح را درخواست نمايد. پزشک همچنین ممکن است درخواست كند که نمونه خون در زمان خاصي در طول سيكل قاعدگی زن گرفته شود.
نمونه خون ورید بازو یا خون پاشنه پا براي نوزاد

آزمایش هاي تكميلي:

Cortisol; ACTH; Testosterone; Androstenedione

نام انگليسي تست

۱۷-Hydroxyprogesterone

 

۱۷-OHP; 17-OH progesterone; Progesterone-17-OH

 

 

هیپرپلازی آدرنال مادرزادی CAH

کورتیزول- CORTISOL- لب جو - آزمایش خون - دوجنسی - آلت جنسی 

هیپرپلازی آدرنال مادرزادی Congenital Adrenal Hyperplasia خانواده‌ای از بیماری‌های ژنتیکی هستند که در اثر نقص آنزیم‌هایی که در مراحل بیوشیمیایی  تولید کورتیزول از کلسترول نقش دارند، ایجاد می‌شوند. این آنزیم‌ها در غدد آدرنال فعالیت می‌کنند.

 تولید بیش از حد آندروژن (هورمون جنسی ) در مبتلایان به این بیماری باعث ظاهر شدن صفات مردانه (virilization) و در برخی موارد نیز از دست دادن نمک می‌شود. این بیماری به دو نوع کلاسیک و غیر کلاسیک (NC) تقسیم می‌شود. در نوع کلاسیک نقص آنزیمی شدیدتر است و باعث بروز علائم بیماری مانند مردانه شدن دستگاه تناسلی خارجی در دختران در بدو تولد می‌شود.  نوع کلاسیک بیماری CAH را به دو نوع از دست‌دهنده نمک (salt-wasting یا SW) و بروز صفات مردانه به تنهایی (Simple virilizing یا  SV ) تقسیم می‌کنند.

در نوع از دست دهنده نمک علائم بیماری در اولین هفته‌های تولد بروز می‌کند. این علائم شامل تهوع، افزایش وزن کم، تغذیه ضعیف، خواب آلودگی، اسهال و کم آبی است. آزمایش خون در این افراد میزان کم سطح نمک خون را مشخص می‌سازد. این علائم می‌تواند باعث ایجاد شوک در نوزادان مبتلا شود. بدون انجام اقدامات درمانی این نوزادان فوت خواهند کرد.  دستگاه تناسلی پسران تازه متولدی که مبتلا به این بیماری هستند طبیعی بوده و تنها افزایش رنگدانه‌ها مشاهده می‌شود. اما دختران مبتلا دچار ابهام تناسلی هستند و در بیشتر مواقع دستگاه تناسلی مشابه دستگاه تناسلی مردانه دارند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *