استراديول يا استروژن

آزمایش استروژن (استرادیول E2 و استریول E3)

آزمایش استرادیول- لب جو -LABJOO- آزمایش استرادیول - بارداری - ناباروری- یائسگی- ترانس- دوجنسی - زنانه- اندام جنسی زنانه- قاعدگی- خونریزی غیر طبیعی- عادت ماهانه

استروژن های زنانه چیست ؟

 

 

استروژن ها، به عنوان هورمونهای جنسی اصلی زنانه ،  مسئول توسعه و رشد اندام های جنسی و بروز صفات جنسی ثانویه زنانه هستند و به سيكل قاعدگی و بارداری گره خورده اند.

گرچه بیشتر از ۳۰ استروژن شناسایی شده.ولی فقط شایع ترین اشكال استروژن جهت آزمایش، استرون (E1)، استرادیول (استرادیول- ۱۷ بتا، E2) و استريول (E3) در فعالیت‏های بالینی مورد استفاده قرار می‏گیرند.

E1 و E2، دو استروژن اصلي در زنان غیر باردار هستند، در حالی که E3 یا استریول  هورمون اصلی بارداری است.

 

 

استرادیول (E2):

استرادیول که به عنوان E2 نیز شناخته می شود که یکی از چهار نوع استروژنی می باشد که تخمدان ها عمدتا تولید می کنند. استرادیول (E2) شكل غالب و قویترین استروژن است و عمدتا در تخمدان ها با مقادير اضافی توسط غدد آدرنال در زنان و بیضه ها و غدد آدرنال در مردان تولید مي شود. در عادت ماهيانه زنان، سطوح آن در سراسر ماه متغير است ، سطح آن، در آغاز سيكل قاعدگی در پايين ترين مقدار است و درست قبل از آزاد شدن تخمک از تخمدان (تخمک گذاری) به بالاترین سطح خود افزايش مي يابد.  سطوح استرادیول بلافاصله پس از تخمک گذاری کاهش می یابد. سپس آنها دوباره بالا می روند و تا ۲-۳ روز قبل از قاعدگی ثابت باقی می مانند.

 •  اگر بارداری رخ دهد، سطوح استرادیول بالا باقی می ماند.
 •  اگر بارداری رخ ندهد، میزان استرادیول کاهش می یابد، که در ترکیب با کاهش سطح پروژسترون باعث ایجاد جریان قاعدگی می شود.

استريول (E3) :

استروژن عمده در دوران بارداری با مقادیر نسبتا بزرگ، تولید شده توسط جفت در حال توسعه است. سطوح استريول در هفته هشتم بارداری شروع به افزايش مي كند و تا مدت کوتاهی قبل از زایمان ادامه مي يابد. استريول در حال گردش در خون مادر، به سرعت از بدن پاک می شود. هر اندازه گیری از استريول یک تصویر لحظه ای است از آنچه که براي جفت و جنین رخ مي دهد، اما تغيير طبیعی روزانه در غلظت استريول نیز وجود دارد.

آزمایش استرادیول- لب جو -LABJOO- آزمایش استرادیول - بارداری - ناباروری- یائسگی- ترانس- دوجنسی - زنانه- اندام جنسی زنانه- قاعدگی- خونریزی غیر طبیعی- عادت ماهانه

علت درخواست آزمایش استروژن (استرادیول E2 و استریول E3) :

آ یک فرم ساده از آزمایش خون است و پزشکان در صورتيکه بیمار شرایط زیر را داشته باشد ،درخواست میکنند.

سيكل قاعدگی غیرطبیعی بي دليل،

خونریزی غیر طبیعی یا سنگین،

ناباروری،

علائم یائسگی یا هر گونه تغییرات هورمونی دیگر دارد؛

همچنین برای آزمایش وضعیت جنین و جفت در طول مراحل اولیه بارداری و برای ارزیابی مؤنث بودن جنین،

وجود ویژگی های شبه زنانه در مردان؛

يا هنگامی که بيمار علائم عدم تعادل هورموني،

خونریزی غیر طبیعی واژینال،

توسعه و رشد غيرمعمول و يا زود اندام جنسی (مؤنث)

یا وقتی که پزشک بخواهد سلامت جفت و جنین را در طول بارداری پايش كند؛

زمانی که یک مرد علائم زنانه نشان می دهد،                                                       

سطح استرادیول در ارزیابی عملکرد تخمدان استفاده می شود.

 

 

 

مقادیر طبیعی استرادیول در زنان و مردان:

مردها

۱۳-۴۲ pg/ml

۴۸-۱۵۴ pmol/L

زنان (مرحله تکثیر)

۶۰-۲۵۰ pg/ml

۲۲۰-۹۱۸ pmol/L

زنان (فاز لوتئال)

۷۵-۴۵۰ pg/ml

۲۷۵-۱۶۵۰pmol/L

زنان (یائسگی)

<10 pg/ml

<40 pmol/L

زنان (یائسگی در جایگزینی استروژن)

۵۰-۱۰۰ pg/ml

۱۸۴-۳۶۷ pmol/L

 

 

 

 

 

 

آزمایش استرادیول- لب جو -LABJOO- آزمایش استرادیول - بارداری - ناباروری- یائسگی- ترانس- دوجنسی - زنانه- اندام جنسی زنانه- قاعدگی- خونریزی غیر طبیعی- عادت ماهانه
Estrogen Hormone Level. Beautiful medical vector illustration in pink colours. Scientific, educational and popular-scientific concept.

علائم و نشانه های افزایش هورمون استرادیول E2 :

بلوغ زودرس در دختران و بزرگ شدن پستان در مردان، تومورهای تخمدان ها، بیضه ها یا غدد آدرنال، پرکاری تيروئيد، سیروز، گلوکز در ادرار و عفونت های دستگاه ادراری باعث افزايش سطح استراديول مي شوند.
افزایش در شرایط زیر رخ می دهد:
 • بارداری
 •  تخمک گذاری
 •  نیمه دوم چرخه قاعدگی
 • هیپرپلازی مادرزادی آدرنال
 •  برخی تومورهای تخمدان تولید کننده هورمون
 •  سندرم پلی کیستیک تخمدان
 •  سندرم Amenorrhea-Galactorrhea
 • بیماری کبد

در چه شرایطی استرادیول کاهش می یابد:

كاهش سطح استراديول در سندرم ترنر، کم کاری هیپوفیز، هیپوگنادیسم، بی اشتهایی عصبی، پس از یائسگی، PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک، سندرم (Stein-Levanthal)، ورزش استقامتی سخت ديده مي شود.

 •  یائسگی
 •  مشکل هیپوفیز
 • نارسایی قلبی
 •  پارگی تخمدان
 •  کمبود فاز لوتئال

 

تفسیر آزمایش  E2 یا استرادیول:

استرادیول (استرادیول ۱۷B و E2) قویترین استروژن ترشح شده توسط تخمدان است .  در زنان غیرحامله عمدة E2 از تخمدان­ها و مقادیر کمی هم از آدرنال‏ها منشأ می‏گیرد. جفت یک منبع اضافی E2  در حاملگی است. و منبع و عامل افزایش E2 در دوران حاملگی جفت میباشد .

  مقادیر E2 در نارسایی تخمدان به هر علت که باشد کاهش می‏یابد. هنگامی که نارسایی تخمدان ثانویه به علت کم‏کاری هیپوفیز است،  FSH و LH  هم کاهش می‏یابند. در حالی که در نارسایی اولیه تخمدان FSH و LH افزایش می‏یابند.

جنس مذکر ۲۵% از E2 در بیضه‏ ها و ۷۵% در بافت‏های محیطی و بواسطه واکنش آروماتازی از تستوسترون و سایر آندروژن‏ها تولید می‏شود.

مردان به مقدار خیلی کم و منبع اصلی تولید هورمون بیضه است. مقادیر افزایش یافته غیر طبیعی هورمون می‌تواند نشانه تومورهای بیضه و نیز ژنیکوماستی در مردان باشد.

در زنان یائسه، استرون     (E1)  استروژن غالب در گردش خون است. در سیروز کبدی  E2 افزایش می‏یابد و در زنانی که هیپوگنادیسم دارند سطوح E2 می‏تواند طبیعی باشد.

تست هاي تكميلي 

Follicle stimulating hormone (FSH); Luteinizing hormone (LH); Progesterone; Testosterone; Triple or Quad screen; Sex hormone binding globulin

 

آمادگی برای آزمایش و نوع و شرایط و زمان نمونه گیری استروژن های زنانه :

آمادگي خاصي لازم نيست، اما زمان نمونه گيري با سيكل قاعدگی، یا هنگامی که فرد حامله است، با سن حاملگی ارتباط دارد.
نمونه خون از ورید بازو یا نمونه ادرار ۲۴ ساعته جمع آوری مي شود.
بسته به نوع آزمايش درخواست شده، پزشک ممکن است نمونه بزاق تازه فرد را در یک لوله پلاستیکی جمع آوری كند؛ با این حال، آزمایش بزاق کمتر شایع است.

 

توضیحات تکمیلی در مورد استروژن ها : :

 

تخمدان­ها، بیضه‏ ها، و غدد آدرنال توانایی ساخت استروژن­ها را از آندروژن­های آندروستن دیون و تستوسترون دارند. تخمدان‏ها تقریباً همه استرادیول را ترشح می‏کنند در حالی که قسمت اعظم استرون از تبدیل محیطی آندروستن دیون و متابولیسم استرادیول تشکیل می‏شود. در زنان سالم پس از یائسگی، تخمدان­ها تحلیل رفته و عملاً تمامی ساخت استروژن توسط غده آدرنال صورت می‏گیرد. هر چند استرادیول فراوان‏ترین استروژن در زنان قبل از یائسگی است، در زنان بعد از یائسگی استرون در بیشترین غلظت می‏باشد. در مردان حدود یک سوم همة استرادیول توسط بیضه‏ ها تولید و مابقی از تبدیل خارج غده‏ای تستوسترون و استرون ایجاد می‏شود. بنابراین بیضه‏ها بطور غیرمستقیم مسئول بیشترین مقدار ساخت استروژن هستند. کبد مهم‏ترین نقش را در متابولیزه کردن استروژن­ها دارد. به این صورت که استرادیول و استرون را کونژوگه کرده و به صورت سولفات‏‎ها و گلوکورونات‏ها دفع می‏کند. در سرم استرادیول به میزان زیادی به شکل کونژوگه بوده، ۶۰% به آلبومین، ۳۸% به گلوبولین متصل شونده به هورمون­های جنسی (SHBG) متصل بوده و ۳-۲%  نیز به شکل آزاد است.

 

نکاتی در مورد استرادیول :

 

نقشه اولیه استرادیول در زنان تنظیم عملکرد جنسی از طریق آماده سازی موکوز رحم برای مراحل پیش بارداری (Pregestational) است. در زنان غیر باردار، سطح استرادیول به صورت چرخه‌ای می‌باشد که مقدار بیشینه آن کمی قبل از تخمک گذاری اتفاق می‌افتد.

الگوی ترشح استرادیول در یک چرخه ی قاعدگی معمولاً در کنار FSH و LH و پروژسترون ارزیابی می‌شود.

استرادیول تولید هورمون محرک فولیکولی (FSH) را سرکوب کرده بو هورمون لوتئیزه کننده (LH) از غده هیپوفیز را تحریک می‌نماید. بنابراین سطوح پیش تخمک گذاری شاخصی از بلوغ فولیکولی است. در کنار اولتراسوند، افزایش سطح سرم می‌تواند در تشخیص بارداری به کار رود.

استرادیول ممکن است در موارد ژنیکوماستی و سیروز نیز افزایش یابد. استرادیول با اهداف درمانی در موارد ناباروری نیز اندازه‌گیری می‌شود. کاربرد اساسی این هورمون در تشخیص آمنوره و پایش القاء تخمک‌گذاری می‌باشد.

زنان ترانس ممکن است استرادیول را به عنوان بخشی از هورمون درمانی خود در نظر بگیرند تا خصوصیات زنانه تری را به وجود آورند.

سطوح طبیعی استرادیول برای تخمک گذاری مناسب، لقاح تخمك و بارداری، به علاوه ارتقاء ساختار استخوان سالم و تنظیم میزان کلسترول است.

رنج نرمال متغیر استرادیول :

 

نتایج آزمایش استرادیول از فرد به فرد متفاوت است و بر اساس شخص مشخص خواهد شد. بسیاری از عوامل می توانند مانند سن، جنسیت و تاریخچه سلامت بر معنی نتایج تأثیر بگذارند.محدوده متغییر و گسترده ای ازاسترادیول وجود دارد (جدول ۱).سطوح فیزیولوژیکی و بالینی استرادیول در کودکان پیش دبستانی، نوجوانان و زنان بالغ (قبل از یائسگی، باردار و یا بعد از یائسگی) و مردان بین ۱ تا ۲۰۰۰۰ pg / ml می باشد.این محدوده همچنین شامل بیماران مبتلا به سرطان سینه تحت درمان ، در زنان یائسه مبتلا به استروژن و در بیماران تحت درمان تحریک تخمدان است. بنابراین، آزمایش های استرادیول که توسط آزمایشگاه های بالینی و تحقیقاتی انجام می شود، باید در چندین دستورالعمل دقیق ذکر شود.

 

 

منبع استرادیول

سطح استرادیول ، pg / ml

کودکان پیش دبستانی

۲۰>

دختران نوجوان

۲۰-۳۰۰۰

چرخه قاعدگی

۳۰-۸۰۰

بارداری

تا ۲۰۰۰۰

زنان پس از یائسگی

۲۰>

پسران نوجوان

۴۰>

مردان

۴۰>

بیماران با مهار کننده های آروماتاز

۵>

درمان استروژنی پس از یائسگی

۲۰-۱۰۰

درمان تحریک تخمدان

تا ۱۰۰۰۰

 

 

آمادگي بيمار

آمادگي خاصي لازم نيست، اما زمان نمونه گيري با سيكل قاعدگی، یا هنگامی که فرد حامله است، با سن حاملگی ارتباط دارد.

تداخلات دارويي

قرص هاي جلوگيري از بارداري و كلوميفن سطح استروژن را كاهش مي دهند.

نوع نمونه

نمونه خون ورید بازو، نمونه ادرار ۲۴ ساعته، یا گاهی اوقات نمونه بزاق تازه

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *