آزمایش Calcitonin

آزمایش Calcitonin

 

نام هاي متعارف ديگر
تیروکلسی تونینکلسی تونین- هورمون تیروئید-پوکی استخوان- کلسیم خون- سرطان تیروئید-

Human calcitonin; Thyrocalcitonin

 

این آزمایش ، مقدار کلسی تونین  خون را اندازه گیری مي كند. کلسی تونین هورمون کاهنده کلسیم  خون كه توسط سلول های خاص در تیروئید به نام سلول هاي -C یا  پارافولیکولار توليد مي شود.  در  تنظیم سطح کلسیم  خون نقش دارد . هورمون کلسی تونین برخلاف هورمون پاراتیروئید (PTH) غلظت خونی کلسیم را کاهش می‌دهد. .از طریق مهار جذب استخوانی و افزایش دفع کلسیم توسط کلیه ها، سطح کلسیم سرمی را کاهش می دهد.  اگرچه چگونگي کار کلسی تونین در بدن انسان نامشخص است. چند هورمون توليد مي كند که به کنترل میزان سوخت و ساز کمک مي كند- عمدتا تیروکسین (T4) و تري يدوتيرونين (T3).کلسی تونین- هورمون تیروئید-پوکی استخوان- کلسیم خون- سرطان تیروئید-

البته تأثیر این هورمون بر متابولیسم کلسیم در بدن انسان خیلی زیاد نیست.کلسی تونین در روده (کاهش جذب کلسیم)، استخوان (مهار فعالیت سلول استئوکلست و فعال کردن سلول استئوبلاست)، کلیه( کاهش بازجذب کلسیم   )تأثیرگذار است.

کلسی تونین- هورمون تیروئید-پوکی استخوان- کلسیم خون- سرطان تیروئید-
نقش کلسی تونین در تنظیم کلسیم بدن

کاربرد و علت درخواست آزمایش کلسیتونین :

اين تست برای کمک به تشخیص و پايش هیپرپلازی سلول-C و سرطان مدولاري تیروئید؛ برای غربالگری افراد در معرض خطر ابتلا به نئوپلازی (سرطان) اندوكرين متعدد نوع ۲ (MEN 2)؛ (multiple endocrine neoplasia type 2)  وقتی که پزشک مشکوک به ابتلاي فرد است، یا زمانی که فرد برای سرطان مدولاری تیروئید درمان می شود، یا وقتی یکی از اعضای خانواده بيمار به سرطان مدولاری تیروئید يا MEN 2 مبتلا است، درخواست مي شود.

 

 

در چه شرایطی تست افزایش می یابد

سطح کلسی تونین در دو بيماري نادر هیپرپلازی سلول-C و سرطان مدولاری تیروئید، سرطان ريه، انسولينوما و تومورهاي پانكراتيك ديگر به نام ويپوما افزايش مي يابد.
همچنین افزایش سطح کلسی تونین ممکن است در مبتلایان به کارسینوم سلول جو در ریه، کارسینوم پستان، سرطان لوزالمعده، هیپرپاراتیروئیدی اولیه، هیپرپاراتیروئیدی ثانویه به علت نارسایی مزمن کلیه، آنمی پرنیشیوز، سندرم زولینگر-الیسون، سیروز الکلی، تیروئیدیت، دیده شود.

مقادیر نرمال

پایه (پلاسما) :

  • مردان:  ≤ ۱۹ pg/ml
  • زنان:  ≤  ۱۴ pg/ml

تزریق کلسیم ( ۲/۴ mg/kg )

  • مردان:  ≤  ۱۹۰ pg/ml
  • زنان:  ≤  ۱۳۰ pg/ml

تزریق پنتاگاسترین ( ۰/۵ mcg/kg )

  • مردان:  ≤  ۱۱۰ pg/ml
  • زنان:  ≤  ۳۰ pg/ml

داروها و عوامل مداخله گر

داروهای اپی نفرین، کوله سیستوکینین، کلسیم، قرص های ضد بارداری، گلوکاگون و پنتاگاسترین می توانند موجب افرایش سطح کلسی تونین شوند .

و همچنین سطح آن در زنان سالم باردار و در نوزادان بالا می باشد.

 

تست هاي تكميلي

RET oncogene; Calcium; Thyroid biopsy; Scan; Ultrasound

آمادگي بيمار

بیمار باید یک شب ناشتا باشد و فقط مصرف آب مجاز می باشد.

آمادگي خاصي لازم نيست.نمونه خون از ورید بازو

تفسیر آزمایش کلسی تونین :

افزايش قابل ملاحظه کلسی تونین، شاخص خوبی از هیپرپلازی سلول-C یا سرطان مدولاری تیروئید است؛ با این حال پزشک از روش های دیگر، مانند بیوپسی تیروئید، اسکن و سونوگرافی برای تشخیص استفاده مي کند.
با درمان موفقیت آمیز برای سرطان مدولاری تیروئید (برداشتن غده تیروئید و مقداري از بافت اطراف آن)، مقدار کلسی تونین معمولا به سطوح بسیار پایین افت خواهد كرد. اگر مقادیر در طول زمان، کم باقی بمانند، پس احتمالا درمان مؤثر بوده است. در برخی از موارد، سطح کلسی تونین افت خواهد کرد، اما پس از درمان، در حد كمي بالا باقی می ماند. این بدان معنی است که برخی از بافت هاي تولیدكننده کلسی تونین باقی مانده اند. اگر میزان کلسی تونین در طول زمان شروع به افزایش كند، پس احتمالا سرطان مدولاری تیروئید عود كرده است.

توضیحات تکمیلی :

 

نقش کلسی تونین در تنظیم کلسیم :

محرک اصلی ترشح کلسی تونین میزان یون کلسیم پلاسماست و کلسی تونین از طریق فیدبک منفی باعث کاهش کلسیم خون شده و بدین وسیله نقش عمده ای در تنظیم غلظت کلسیم ایفا می کند.این هورمون نفوذپذیری سلولها را نسبت به کلسیم کاهش داده فعالیت استئوکلاست ها را متوقف کرده از طریق وقفه در برداشت کلسیم از استخوانها و تشدید فعالیت استئوبلاست ها عمل استخوان سازی را تسهیل و تشدید می کند. در نتیجه کلسیم و فسفات خون کاهش یافته باعث کاهش هیدروکسی پرولین خون و ادرار نیز می شود. کلسی تونین غلظت منیزیم خون را به طور متغیر کم می کند.گلوکاگن و ایمیدازول اثرات هیپوفسفاتمیک شبیه کلسیتونین دارند و تئوفیلین ایزوپروترنول و کورتیزون اثرات کلسی تونین را متوقف می کنند.

 

کلسی تونین همچنین توسط سلول های نوروآندوکرین تیموس وبرونکوپولموناری و برخی از سلول های مدولای غده فوق کلیه ترشح می شود.

 

کاربرد دارویی کلسی تونین :

به نظر می‌رسد هورمون کلسیتونین با توجه به تأثیرات استخوانی آن یعنی مهار فعالیت سلول استئوکلاست و فعال کردن سلول استئوبلاست، تأثیرات مهمی در ترمیم استخوان به خصوص ستون فقرات داشته باشد لذا کلسی تونین به صورت تزریقی برای کاهش فعالیت استوکلاستها و درمان پوکی استخوان (استئوپورز) به کار می‌رود. کلسیتونین حیوانی نیز موجود است ولی کلسیتونین نوترکیب ژنتیکی انسانی بهتر است.

به سبب اثرات هیپوکلسمیک کلسیتونین  (کاهنده کلسیم )از این هورمون در درمان بیماریهائی که با اختلال تعادل کلسیم همراه هستند استفاده شده است که از آن جمله بیماری پاژه استخوانی، استئودیستروفی و هیپرپاراتیروئیدیسم را می توان نام برد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *